To był piłkarski poniedziałek w Domu Kultury w Żernicy. Z żywą legendą Górnika Zabrze – Stanisławem Oślizłą w roli głównej.

Pan Stanisław to jedyny piłkarz, który broniąc barw polskiego klubu strzelił bramkę w finale europejskich pucharów. To historia sięgająca roku 1970, a konkretnie 29 kwietnia – dnia finału Pucharu Zdobywców Pucharów i meczu Górnik Zabrze – Manchester City, przegranego przez polski zespół 1:2.
20 lutego br. Stanisław Oślizło gościł w naszej gminie w roli Przewodniczącego Klubu Wybitnego Piłkarza Śląska, który wręczył nominację do tego Klubu Ryszardowi Cyroniowi, byłemu napastnikowi Górnika Zabrze, który w 196 meczach strzelił 76 bramek.
Uroczystość odbyła się w ramach spotkania Henryka Kuli (prezesa Śląskiego Związku Piłki Nożnej) z przedstawicielami klubów z terenu Podokręgu Zabrze.
Spotkanie to było okazją do rozmów zarówno o lokalnej piłce, jak i tej ze szczebla centralnego, a nawet reprezentacyjnego.
Kilka klubów, w tym Naprzód Żernica został uhonorowany Zieloną Gwiazdką i Certyfikatem Polskiego Związku Piłki Nożnej dla szkółek piłkarskich.
Na zakończenie jeszcze zdanie o Stanisławie Oślizło. 85-latek wchodząc do szatni Domu Kultury w Żernicy zauważył pianino i błyskawicznie zademonstrował próbkę muzycznych umiejętności.
(piotr / fot. Krzysztof Krzemiński)

Poprzedni artykułMichałów dwóch
Następny artykułDla kogo Puchar Przechodni Wójta Gminy Pilchowice?