„Planszówka” czy gra komputerowa? Odpowiedź na to pytanie udzielili uczestnicy Festiwalu Gier Retro i Gier Planszowych, którzy chętnie korzystali z możliwości rywalizacji w gry planszowe, a następnie przesiadali się do stanowisk komputerowych.

Pomysłodawcą Festiwalu był Sylwester Ciukaj, który do tej pory kilka razy w roku zapraszał do rywalizacji w FIFĘ. – Tym razem chciałem zorganizować coś innego i zdecydowałem się pokazać naszym mieszkańcom kilkanaście gier komputerowych retro i zaprosić do rodzinnej gry w popularne „planszówki” – mówi nam pan Sylwester. – Dużym ułatwieniem przy organizacji tego wydarzenia była współpraca z Gminnym Ośrodkiem Kultury i pozyskanie dofinansowania z programu „Spójnik”.
W efekcie, 28 października w Domu Kultury w Wilczy zorganizowano Festiwal Gier Retro i Gier Planszowych. Impreza adresowana do całych rodzin zgromadziła kilkadziesiąt osób, które korzystały z dwóch stref – gier planszowych, którą koordynowała Martyna Pietrzak i starych gier komputerowych stworzoną przez Retro Sferę.
Przyniosłam gry wykorzystywane w programie „Korzystanie z gier planszowych w edukacji” – informowała Martyna Pietrzak. – Wszystkie te gry rozwijają logiczne myślenie, koncentrację uwagi, planowanie, strategię, pamięć, a poza tym rozwijają umiejętność przegrywania, godzenia się z porażką i gratulowania drugiej osobie zwycięstwa.
Kilka kroków od „planszówek” rozpoczynał się raj dla miłośników starych gier komputerowych. – Nasza kolekcja obejmuje 150 różnych eksponatów, natomiast w czasie Festiwalu w Wilczy prezentujemy 12 stanowisk z grami, które były hitem kilkadziesiąt lat temu, a dzisiaj mogą sobie o nich przypomnieć i ponownie w nie zagrać 50-latkowie, ich dzieci, a nawet wnuczęta – Andrzej Muzyczuk, organizator Retro Sfery.
W ramach Festiwalu przeprowadzono kilka konkursów. Najmłodsi rywalizowali w FIFĘ, a dorośli pobijali rekordy w kultowej grze River Raid.

Wydarzenie wspierane przez program Spójnik, realizowany w ramach starań Katowic i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Poprzedni artykułSport łączy pokolenia
Następny artykułPiszą nową kartę pilchowickiego sportu