Przy okazji tegorocznego Święta Zmarłych wspominamy na naszych łamach żużlowca, Łukasza Romanka.

To jeden z najbardziej utytułowanych sportowców związany z gminą Pilchowice. Urodził się co prawda w Knurowie (21 sierpnia 1983), ale mieszkał w Wilczy. Sportowo związany był z Rybnikiem, wszak przez całą żużlową karierę reprezentował barwy RKM-u. I to jak reprezentował.
Swój pierwszy – jak się później okazało największy – sukces odniósł za naszą południową granicą. Konkretnie w czeskich Pardubicach. Był rok 2001, gdy nastolatek z Wilczy zdobył tytuł Indywidualnego Mistrza Europy Juniorów.
Następnie dwukrotnie ścigał się w finałach Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów.
Wysoką formę prezentował również na krajowych torach. Efektem tego był tytuł Młodzieżowego Indywidualnego Mistrza Polski.
Tworzył też znakomitą parę z Rafałem Szombierskim, który z kolei mieszkał w Żernicy. Na dowód tego zostali Młodzieżowymi Mistrzami Polski Par Klubowych.
W swojej kolekcji miał też złoto wywalczone w Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostwach Polski.
W żużlowych kronikach Łukasz Romanek zapisał się również w rozdziale poświęconym turniejowi o Srebrny Kask – w 2004 roku ukończył finał na najniższym stopniu podium.
Odszedł 2 czerwca 2006 roku.
W turnieju memoriałowym poświęconym pamięci Łukasza Romanka triumfowali żużlowcy światowego formatu – m.in. Adreas Jonsson, Greg Hancock, Nicki Pedersen i Jason Crump.

Poprzedni artykułPaździernik zakończony z przytupem
Następny artykuł34 gemy w drodze do finału