Mija kolejna rocznica śmierci Łukasza Romanka. Żużlowiec RKM-u Rybnik odszedł 2 czerwca 2006 roku.

Łukasz Romanek urodził się 21 sierpnia 1983 roku w Knurowie. Był jednym z najbardziej utytułowanych sportowców związanych z gminą Pilchowice. Urodził się co prawda w Knurowie, ale mieszkał w Wilczy. Sportowo związany był z Rybnikiem, wszak przez całą żużlową karierę reprezentował barwy RKM-u. I to jak reprezentował.
Swój pierwszy – jak się później okazało największy – sukces odniósł za naszą południową granicą. Konkretnie w czeskich Pardubicach. Był rok 2001, gdy nastolatek z Wilczy zdobył tytuł Indywidualnego Mistrza Europy Juniorów.
Dwukrotnie ścigał się w finałach Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów.
Wysoką formę prezentował również na krajowych torach. Efektem tego był tytuł Młodzieżowego Indywidualnego Mistrza Polski.
Tworzył też znakomitą parę z Rafałem Szombierskim, który z kolei mieszkał w Żernicy. Na dowód tego zostali Młodzieżowymi Mistrzami Polski Par Klubowych.
W swojej kolekcji miał też złoto wywalczone w Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostwach Polski.
W żużlowych kronikach Łukasz Romanek zapisał się również w rozdziale poświęconym turniejowi o Srebrny Kask – w 2004 roku ukończył finał na najniższym stopniu podium.
Odszedł 2 czerwca 2006 roku, a w turnieju memoriałowym poświęconym pamięci Łukasza Romanka triumfowali żużlowcy światowego formatu – m.in. Adreas Jonsson, Greg Hancock, Nicki Pedersen i Jason Crump.

 

Poprzedni artykułDawid Przybilla strzelcem bramki nr 100
Następny artykułZnicz olimpijski, Mazurek Dąbrowskiego, medale i… sto lat