Dzisiejszy solenizant – Józef Dankowski, trener Naprzodu Żernica – to nietuzinkowa postać w naszym lokalnym środowisku piłkarskim. 63-latek ma w swym CV między innymi cztery tytuły mistrza Polski i Superpuchar Polski z Górnikiem Zabrze. Był kapitanem tej drużyny m.in. w pamiętnym meczu z Realem Madryt w ramach rozgrywek o Puchar Europy Mistrzów Krajowych (1988).
Z gminą Pilchowice związał się najpierw w roli szkoleniowca Wilków Wilcza, a następnie Naprzodu Żernica, którego prowadzi aktualnie w rozgrywkach Majer Klasy A.

Józef Dankowski
ur. 16.03.1960 w Walentynowie
Jako piłkarz występował na pozycji środkowego obrońcy.
Jest wychowankiem Górnika Knurów, a największe sukcesy odnosił z Górnikiem Zabrze. Z tego klubu wyjechał do AE Larisa (Grecja). Po powrocie do Polski bronił barw Hetmana Zamość, Polonii Warszawa, Stali Stalowa Wola, a karierę zakończył w Concordii Knurów.
W tym samym klubie rozpoczął pracę trenerską. Był też szkoleniowcem Górnika Zabrze, GKS-Bełchatów, Piasta Gliwice, Przyszłości Rogów, GKS-u Katowice (asystent), Unii Turza Śląska i Wilków Wilcza. Obecnie prowadzi Naprzód Żernica.
Trzy razy wystąpił w reprezentacji Polski, gdy selekcjonerem był Antoni Piechniczek.

Poprzedni artykuł„Życiówka” na Cyprze
Następny artykułZłoto i srebro Tomasza Gawrona